Єдиною службою правової допомоги протягом 2017 - 2019 років проводиться адвокаційна кампанія "ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ОТРИМАННЯ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ В УКРАЇНІ". Проведення адвокаційної кампанії пов'язано з участю спеціалістів Служби у всеукраїнському проекті Громадська мережа "СВОЇ" та надання правової допомоги учасникам проекту.
Представники Служби входять до складу експертної групи з питань гуманітарної допомоги при Мінсоцполітики.
В даний час Міністерством соціальної політики України розроблено проект змін до закону "Про гуманітарну допомогу"
посилання на ПРОЕКТ ЗАКОНУ
посилання на ПОРІВНЯЛЬНУ ТАБЛИЦЮ
Законопроектом передбачено основні зміни, що пов'язані із передачею функцій спеціально уповноваженого органу з питань гуманітарної допомоги центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.
За висновками спеціалістів Служби запропоновані законодавчі зміни не вирішують поставлені перед державою питання гуманітарної допомоги, в тому числі, приведення у відповідність вітчизняного законодавства до міжнародних практик у сфері гуманітарної допомоги.
Наприклад: Фактично проектом запропонованих змін до закону поняття гуманітарна допомога визначається як цільова благодійна допомога, що надається іноземними та вітчизняними донорами з гуманних мотивів. При цьому одними з обставин (об’єктивними потребами) зазначено: для підготовки до збройного захисту держави та її захисту в разі збройної агресії або збройного конфлікту. З даного приводу хочемо повідомити, що міжнародне гуманітарне право - це сукупність принципів і норм, що встановлюють взаємні права й обов'язки суб'єктів міжнародного публічного права щодо застосування засобів і методів збройної боротьби, захисту цивільного населення та культурних цінностей, а також визначають їхню відповідальність за порушення відповідних принципів і норм. Головною метою гуманітарного права є намагання саме зменшити надмірну жорстокість війни. Одним із принципів, що відносяться до жертв конфліктів (Женевське право) це - принцип нейтральності: гуманітарна допомога ніколи не є втручанням в конфлікт. В цьому сенсі поняття благодійна допомога, що надається з гуманних мотивів, для підготовки до збройного захисту держави та її захисту в разі збройної агресії або збройного конфлікту, не відповідає вимогам міжнародного гуманітарного права, і є по суті суперечністю правових норм.
У міжнародному досвіді гуманітарна допомога - це перш за все заходи, що здійснюються з метою полегшення тягарів мирного, цивільного населення в умовах стихійного лиха, техногенної катастрофи або збройному конфлікті, шляхом забезпечення населення життєво необхідними предметами споживання, які проводять як в рамках операції по відновленню і підтриманню життєдіяльності населення в окремих територіях, так і у вигляді самостійної програми у вигляді гуманітарної операції. Гуманітарна допомога, в даному випадку, переслідує основні цілі: забезпечити виживання найбільшого числа людей, які постраждали під час стихійного лиха, техногенної катастрофи або збройному конфлікті, зберегти їхнє здоров'я, наскільки можливо відновити економічну самостійність всіх груп населення і роботу служб життєзабезпечення в найкоротші терміни, приділяючи особливу увагу найбільш нужденним; відремонтувати і відновити постраждалу інфраструктуру і відродити економічну діяльність.
Враховуючи вищевикладене, Службою в даний час проводиться відповідний збір інформації про проблемні питання отримання та надання гуманітарної допомоги в Україні серед отримувачів гуманітарної допомоги, громадських і благодійних організацій, які займаються практичною діяльністю у цій сфері, з метою здійснити напрацювання відповідних пропозицій до законодавчих змін, які будуть ґрунтуватись саме на практичному досвіді та перевіреній об’єктивній інформації у даній сфері.
У зв’язку з чим просимо представників благодійних та громадських організацій, які здійснюють діяльність пов'язану із отриманням та розподілом гуманітарної допомоги, надати відповіді на питання викладені у опитувальнику, а також направляти свої інформування та пропозиції щодо процесу отримання гуманітарної допомоги в Україні для їх опрацювання на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. .